Dzienny Dom Opieki Medycznej
Informacja dotycząca możliwości korzystania z Dziennego Domu Opieki Medycznej po zakończeniu realizacji projektu „Zostań w domu”
Informujemy, że z dniem 31 października 2018 r. Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy im. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruń zakończył realizację projektu pn. „Zostań w domu” w ramach konkursu nr POWR.05.02.00-IP.05-00-001/15, w ramach V Osi priorytetowej Wsparcie dla obszaru zdrowia, Działania 5.2 Działania projakościowe
i rozwiązania organizacyjne w systemie ochrony zdrowia ułatwiające dostęp do niedrogich, trwałych oraz wysokiej jakości usług zdrowotnych Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
W związku z tym, zakończyła się możliwość finansowania pobytu podopiecznych w placówce ze środków projektu.
Pomimo zakończenia realizacji projektu, w okresie trwałości projektu tj. od 1 listopada 2018 r. do 31 października 2021 r. zapewniamy gotowość do dalszego świadczenia usług w takim samym zakresie jak dotychczas.
Zgodnie z umową o dofinansowanie ZPO ma możliwość udzielania świadczeń w ramach DDOM z prawem do pobierania opłat za udzielane świadczenia bez możliwości generowania dochodu.
Koszt osobodnia wynosi 160,00 zł. (opłata w formie zaliczki).
Udzielanie świadczeń rozpocznie się po zebraniu grupy minimum 12 osób.
W przypadku gdy koszt dziennego pobytu byłby mniejszy niż wielkość zebranych opłat, różnica zostanie pacjentom zwrócona.
Placówka będzie gotowa od 01.11.2018 r. do świadczenia usług: w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:30 do 16:30.
Lokalizacja: ul. Łyskowskiego 15, 87-100 Toruń
Warunki kwalifikacji i uczestnictwa w DDOM:
- Do DDOM mogą być przyjęci pacjenci:
- bezpośrednio po hospitalizacji,
- którym, w okresie poprzedzających 12 miesięcy udzielono świadczeń z zakresu leczenia szpitalnego,
- w ocenie skali poziomu samodzielności Barthel mieszczą się w granicach od 40 do 65 punktów,
- posiadają prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.
- Skierowanie do DDOM wydaje:
- lekarz podstawowej opieki zdrowotnej,
- w przypadku pacjentów bezpośrednio po leczeniu szpitalnym – lekarz ubezpieczenia zdrowotnego udzielający świadczeń w szpitalu.
- W placówce będzie mogło przebywać równocześnie nie mniej niż 12 i nie więcej niż 15 osób. Czas udzielania wsparcia będzie ustalany indywidualnie przez zespół terapeutyczny i nie będzie krótszy niż 30 dni i dłuższy niż 120 dni roboczych.
- W pierwszym miesiącu pacjenci przebywać będą w DDOM od poniedziałku do piątku przez 8-10 godzin dziennie, następnie w zależności od poprawy stanu zdrowia oraz potrzeb indywidualnych pacjenta, liczba i częstotliwość świadczeń może zostać zmniejszona (nie mniej jednak niż 4h dziennie).
- Standard Dziennego Domu Opieki Medycznej obejmuje:
- specjalistyczne konsultacje lekarskie (w zakresie koniecznym do wykonania świadczeń, w razie potrzeby i w zależności od wskazania medycznego – lekarz specjalista rehabilitacji, geriatrii oraz inni specjaliści),
- opieki pielęgniarskiej (w tym edukacja pacjenta dotycząca samoopieki
i samopielęgnacji), - niezbędnych badań diagnostycznych (laboratoryjnych, obrazowych),
- świadczeń rehabilitacyjnych,
- opieki psychologicznej,
- opieki logopedycznej,
- terapii zajęciowej,
- świadczeń opiekuna medycznego,
- doradztwa w doborze odpowiednich wyrobów medycznych,
- przygotowania rodziny i opiekunów pacjenta do kontynuacji opieki (działania edukacyjne),
- odpowiedniego do stanu zdrowia wyżywienia (2 posiłki w tym obiad),
- zajęć dodatkowych służących zagospodarowaniu czasu wolnego w trakcie pobytu,
- oraz innych wspomagających usług medycznych i edukacyjnych, uwarunkowanych stanem zdrowia pacjenta.
WIĘCEJ INFORMACJI
Szczegółowe informacje na temat wsparcia dostępne są:
- pod numerem telefonu: (56)657-42-92
- osobiście w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym im. ks. Jerzego Popiełuszki,
ul. Ligi Polskiej 8, Toruń
„Zostań w domu”- Dzienny Dom Opieki Medycznej
„Zostań w domu” to Projekt pilotażowy realizowany przez Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy im. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu od 1 września 2016 r. w ramach konkursu nr POWR.05.02.00-IP.05-00-001/15, w ramach V Osi priorytetowej Wsparcie dla obszaru zdrowia, Działania 5.2 Działania projakościowe i rozwiązania organizacyjne w systemie ochrony zdrowia ułatwiające dostęp do niedrogich, trwałych oraz wysokiej jakości usług zdrowotnych Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Wartość projektu wynosi 1 030 642,50 zł., z czego 84,28% pochodzi z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej (868 625,49 zł).
PODSTAWOWE INFORMACJE O PROJEKCIE
- W ramach Projektu Zakład utworzy Dzienny Dom Opieki Medycznej.
- Zapewni on bezpłatną opiekę nad osobami zależnymi, będącymi bezpośrednio lub w okresie ostatnich 12 miesięcy po leczeniu szpitalnym.
- Wsparcie otrzymają osoby niesamodzielne, w szczególności powyżej 65 roku życia, które w ocenie skali poziomu samodzielności (skala Barthel) uzyskali 40-65 punktów.
- Dzienny Dom Opieki Medycznej z siedzibą przy ul. Łyskowskiego 15 zostanie uruchomiony 1 lutego 2017 r. na okres 19 miesięcy tj. do 31.08.2018 r. (okres realizacji projektu został przedłużony do 31.10.2018 r.).
- W wyniku realizacji projektu powstanie 12 miejsc opieki. Docelowo przez okres 19 miesięcy świadczenia udzielone zostaną 60 osobom, których stan zdrowia wymaga kompleksowych działań rehabilitacyjnych i przeciwdziałających postępującej niesamodzielności oraz wsparcia i edukacji zdrowotnej, opieki pielęgniarskiej, nadzoru nad terapią farmakologiczną, doradztwa w zakresie organizacji opieki i leczenia osoby niesamodzielnej.
- Opiekę sprawować będą lekarze specjaliści (geriatra i lekarz ze specjalizacją w dziedzinie rehabilitacji), fizjoterapeuci, pielęgniarki, psycholog, terapeuta zajęciowy, logopeda i opiekun medyczny.
- Długość pobytu ustalana będzie indywidualnie przez Zespół Terapeutyczny, jednak nie może być krótszy niż 30 dni roboczych i dłuższy niż 120 dni roboczych.
- W pierwszym miesiącu pacjenci przebywać będą w DDOM od poniedziałku do piątku przez 8-10 godzin dziennie, następnie w zależności od poprawy stanu zdrowia oraz potrzeb indywidualnych pacjenta, liczba i częstotliwość świadczeń może zostać zmniejszona (nie mniej jednak niż 4h dziennie).
- Osobom przebywającym w DDOM zapewnione zostanie odpowiednie do stanu zdrowia wyżywienie.
- Oddział będzie czynny w godzinach 6.30 – 16.30.
- Celem projektu jest poprawa stanu zdrowia i usamodzielnienie osób zależnych, zapobieganie wczesnym powikłaniom poszpitalnym, a także przygotowanie pacjentów i ich rodzin do funkcjonowania z niepełnosprawnością.
- Raz na kwartał, w sobotę od 9:00-13:00, organizowane będą szkolenia dla opiekunów pacjentów DDOM – o dokładnym terminie szkolenia opiekunowie będą informowani indywidualnie. Opiekunowie przeszkoleni zostaną z zakresu pielęgnacji, rehabilitacji, psychoedukacji oraz opieki socjalnej.
KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z POBYTU W DDOM?
Wsparcie będą mogły uzyskać osoby spełniające następujące warunki:
- są bezpośrednio po przebytej hospitalizacji lub w okresie ostatnich 12 miesięcy udzielone im zostały świadczenia zdrowotne z zakresu leczenia szpitalnego,
- w ocenie skali poziomu samodzielności (skala Barthel) otrzymali 40-65 punktów,
- nie korzystają ze świadczeń w ramach opieki długoterminowej, paliatywnej i hospicyjnej oraz rehabilitacji leczniczej, w warunkach ośrodka lub oddziału dziennego oraz w warunkach stacjonarnych, osoby z zaawansowaną chorobą psychiczną lub uzależnione,
- mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.)
Do DDOM nie mogą być kierowane osoby korzystające ze świadczeń zdrowotnych w warunkach ośrodka lub oddziału dziennego oraz w warunkach stacjonarnych, w ramach:
- opieki długoterminowej,
- opieki paliatywnej,
- hospicyjnej,
- rehabilitacji leczniczej,
- opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.
REKRUTACJA DO DDOM
Osoba, która chciałaby skorzystać z opieki w ramach Dziennego Domu Opieki Medycznej powinna:
1) zapoznać się z regulaminem rekrutacji i uczestnictwa w projekcie (do pobrania tutaj)
2) skompletować następujące dokumenty:
- skierowanie do DDOM (oryginał), (do pobrania tutaj)
- karta oceny skali poziomu samodzielności (skala Barthel) (oryginał) (do pobraniu tutaj)
- kopię karty informacyjnej/ wypisu ze szpitala nie starszą niż 12 miesięcy przed datą przystąpienia do projektu.
3) dostarczyć (osobiście lub pocztą tradycyjną/kurierską) komplet zgromadzonych dokumentów do Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego im. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu, ul. Ligi Polskiej 8.
Kierowanie do Dziennego Domu Opieki Medycznej odbywa się na podstawie skierowania oraz karty oceny stanu klinicznego, sporządzanej z zastosowaniem skali poziomu samodzielności (skala Barthel).
Skierowanie do dziennego domu opieki medycznej wydaje:
- lekarz podstawowej opieki zdrowotnej,
- w przypadku pacjentów bezpośrednio po leczeniu szpitalnym – lekarz ubezpieczenia zdrowotnego udzielający świadczeń w szpitalu.
Po zakwalifikowaniu do udziału w Projekcie pacjent uzyska informację o terminie rozpoczęcia pobytu w DDOM.